Ribera – země pomerančům zaslíbená

< Zpět

Pomeranče mi dávají dobrou náladu už jen pro svoji nádhernou oranžovou barvu, a což teprve jejich chuť a vůně… Jsou-li zralé, sladké a šťavnaté jaksepatří, a právě utržené ze stromu tak nastává skutečná euforie! Tu jsem zažila letos v lednu v sadech v oblasti Ribera, na jihu Sicílie. Zdejší mikroklima, které pomerančům vskutku svědčí, činí Riberu královnou pomerančové úrody: mírně zvlněná, v blízkosti moře a s patřičnou expozicí, obdařená půdou napůl jílovitou napůl sypkou, která zadržuje vláhu a živiny, ale současně dobře dýchá…to jsou královniny parametry. Nejpodařenější pomerančová odrůda Riberella nese dnes ochranou známku Ribera DOP a pochází z původní odrůdy Washington – ta udělala cestu kolem světa přes Brazilii do Portugalska až na Sicílii … a podle toho měnila svůj název z Brasiliana na Portogallo až na sicilskou Riberellu. Velké oranžové plody se vyznačují vyjímečnou sladkostí a šťavnatostí, a jsou bez pecek.

Ribera

Má mise má konkrétní cíl – natrhat pomeranče a uvařit z nich džemy pro pražský farmářský trh. Pan Franco Termine, na kterého narazíme sotva vjedeme do Ribery, prodává své pomerančové klenoty hned u cesty. Je odborník na slovo vzatý a v kostce mi vysvětlí osud sicilských pomerančů: odbyt je stále obtížnější, za prvé z důvodů často nesmyslných evropských kvót (díky kterým se v supermarketech na Sicíli prodávají např. španělské pomeranče!!). A za druhé díky nekalým dovozům levných, a zřejmě ne vždy právě čistě pěstovaných pomerančů z Maroka, které se na Sicílii dostávají všelijak a prodávají nekontrolovaně jako pomeranče Ribera DOP (podloudníci nelení snad nikde…).

Sklizeň pomerančů

Poté co vysvětlím panu Francovi svůj záměr zavařovat, doporučí mi odrůdu Navelina, která je již zralá. Riberella je letos naopak se zráním pozadu, neboť zima přišla pozdě a pomeranče potřebují pro zrání chlad …ano, zdánlivě nesmyslné, ale je to tak: k dosažení sladkosti a šťavnatosti pomerančů je třeba zima (ovšem ta středomořská, která připomíná naše jaro).A samozřejmě slunce.

Pastička na hmyz

Sady pana Franca jsou rozsáhlé a plné urostlých stromů sestříhaných tak, aby se z nich dobře sklízelo. Plody nejsou chemicky ošetřované, pan Franco má proti škodlivému hmyzu jinou metodu: pastičky ve formě nádob zavěšených mezi stromy, ve kterých je olej se sardinkami – koktejl, který má hmyz raději než sladké oranžové plody…takže je nechá napokoji.

Ribera more

Po sklizni se vydám ještě na průzkum oblasti. Mořské pobřeží je nezastavěné a takřka pusté, a městečko Ribera spíše ospalé, s chlapíky rokujícími na ulici, na náměstí před kostelem a na zahrádce u baru…po ženách ani vidu ani slechu – asi jsou doma s dětmi nebo u plotny. Připadám si tu trochu jako na konci světa – uprostřed pomerančovníků jakoby se zastavil čas…Odtud jsou pomeranče a moje džemy, které přivezu na trh na Náplavce v sobotu poslední víkend v březnu.

Marmelate Conca D'Oro
(leden 2015)

Komentáře nejsou povoleny.